Penzion UKO | Restaurace UKO | Wellness UKO | Školící centrum UKO | Blog UKO

Studio Jóga Bedřichov

Místo pro rozvoj harmonie těla, mysli a duše

Powerjóga

Powerjóga v penzionu Uko

Co to je power jóga?

Power jóga je skvělý druh jógy i pro začátečníky. Pomáhá zpevnit celé tělo a celkem rychle se při ní hubne. Powerjóga je dynamický styl jógy, založený na vrstvení a opakování jógových pozic (ásan). Je to cvičení, které vede ke zklidnění mysli, fyzické i psychické rovnováze.

 

Historie power jógy

Power jóga vychází z hathajógy a ashtangajógy. S tímto jógovým stylem přišel začátkem 80. let 20. stol. americký lektor Bryan Kest. Ten zjednodušil ashtangajógu a vytvořil systém, který nazval Poweryoga (powerjóga). V power józe je možné oproti striktní a fyzicky nároční ashtangajóze jednotlivé pozice volně kombinovat a dále rozvíjet.

 

Základní kostra lekce power jógy

Přestože je v power józe volnost v pohybu a různým variacím se meze nekladou, je nutné dodržet základní osnovu lekce power jógy:

 

 • sjednocení dechu, pranájáma
 • úvodní protažení a práce s centrem těla
 • zahřátí (např. pozdravy slunci)
 • pozice ve stoji
 • pozice na zemi
 • závěrečné protažení a relaxace

 

Jak dýchat v power józe ...

 

Power jóga - přínosy pro tělo a psychiku 

 

 • formování postavy, zeštíhlení (vytvarování problémových partií), úbytek vnitřního i podkožního tuku
 • vyrovnání svalové nerovnováhy
 • zlepšení flefibility těla
 • uvolnění energetických drah v těle
 • správné fungování vnitřních orgánů a procesů v těle
 • mentální uvolnění, zbavení se stresu
 • odbourání fyzických i psychických bloků

 

 

Důvody, proč cvičit power jógu

1. Vytvoří fungující celek z těla, duše i mysli! Powerjóga pracuje s páteří a energetickým pilířem, kterým je soustava obratlů. Jejich zprůchodněním dochází k uvolnění a proudění energie. Powerjóga učí ovládat a šetřit pohybový aparát a pohyby (předklon, záklon, úklon a torze) mají silný a vitalizující vliv na vnitřní orgány. Protažením a uvolněním těla dochází ke zlepšení přenosu informací mezi tělem a mozkem. Účinnější výměna plynů a všech tekutin v organismu, zprůchodnění vnitřních drah a kanálků vedoucích energii, revitalizace orgánů a celých orgánových soustav, svobodný pohyb a vyčištění hlavy od zbytečných myšlenek – to jsou benefity powerjógy. 
2. Prorýsuje a transformuje celé tělo! Pomalý a řízený pohyb, kterým se powerjóga vyznačuje, je strůjcem efektivního rozvoje svalů nejen na povrchu těla, ale především svalů hlubokých, které jsou důležité pro správné fungování celého organismu. Pravidelným cvičením se zlepšuje celkové držení a proporcionalita těla. 
3. Zlepšuje výživu těla!  Powerjóga krůček po krůčku zlepšuje citlivost organismu na vstupy z vnějšku. Skladba potravy (tuky, cukry, maso, chemické produkty) se postupem času přirozeně mění k vyvážené a nehutné, lehké stravě. Množství pozic stimuluje buněčnou práci i trávicí a vylučovací systémy, čímž dochází k harmonizaci všech vnitřních procesů. Tyto výživové změny vedou ke ztrátě nadbytečných kilogramů a podpoře metabolismu. Ani se nenadějete a přirozeně jste změnili chutě a skladbu potravy. 
4. Redukuje stres a napětí! V powerjóze jsou pozice a dech úzce spjaty. Powerjógové dýchání, pránájáma, rozvíjí kapacitu plic a dokáže využít ty oblasti plic, které se obecně v běžném životě nevyužívají. Řízeným dýcháním dochází k odbourávání napětí a stresu, stejně jako ke snížení převahy sympatické nervové větve. Je to antistresový efekt, který už samotným cvičením ásan nastává. Ke snížení napětí, tenzí a různých psychických obtíží dochází při pravidelných relaxacích a meditacích. 
5. Pomáhá nalézt vnitřní mír a klidu! Cvičení pozic, pránájáma, relaxační a meditační techniky prohlubují stav hledání vnitřního klidu a harmonie. Zaměření pozornosti na přítomnost má revitalizační a ozdravující účinky. Relaxační techniky powerjógy snižují srdeční frekvenci a krevní tlak, což má opět pozitivní vliv na nervovou soustavu. V závěrečné relaxaci navíc dochází k prohloubení stavu vnitřního míru. 
6. Zlepšuje koncentraci! Praktikování powerjógy ovlivňuje mnoho oblastí osobnosti. Mezi jinými i koncentraci. Výživa těla, snížení úsilí, hledání stability, vědomí dechu, koordinace pohybu s dechem a pozorování myšlenek – to vše vyžaduje neustálou pozornost, která zjemní cítění a vědomí těla.
7. Kultivuje pozitivní energii! Často ztrácíte energii negativním myšlením. Prožitky, soudy, porovnávání atd. jsou častými příčinami ztráty energie. Powerjóga učí odpoutat se od nich a zaměřit pozornost na pozitivní myšlenky. Powerjóga je mocný zdroj pozitivní energie. 
8. Může pomoci při hledání cesty ke spiritualitě!  Powerjóga je fyzický i mentální trénink. Při hlubším studiu jógy dochází k nalezení odpovědí na existenciální otázky typu: „Kdo jsem“, „Kam jdu“, „Jaký je můj úkol“… Vytváří, nebo lépe řečeno obnovuje spojení člověka s universem.  
 • Power jóga vytvoří fungující celek z těla, duše i mysli. Power jóga pracuje s páteří a energetickým pilířem, kterým je soustava obratlů. Jejich zprůchodněním dochází k uvolnění a proudění energie. Protažením a uvolněním těla dochází ke zlepšení přenosu informací mezi tělem a mozkem. Účinnější výměna plynů a všech tekutin v organismu, zprůchodnění vnitřních drah a kanálků vedoucích energii, revitalizace orgánů a celých orgánových soustav, svobodný pohyb a vyčištění hlavy od zbytečných myšlenek – to jsou benefity powerjógy. 
 • Vytvaruje celé tělo, prorýsuje svaly nejen na povrchu těla, ale také posílí hluboké svalstvoých, které jsou důležité pro správné držení těla a fungování celého organismu. 
 • Zlepšuje výživu těla. Skladba potravy postupně přirozeně mění k vyvážené a lehčí stravě. Dochází zároveň k harmonizaci všech vnitřních procesů a tím ke ztrátě nadbytečných kilogramů.  
 • Redukuje stres a napětí. V power józe jsou pozice a dech úzce spjaty. Řízeným dýcháním dochází k odbourávání napětí a stresu,má to antistresový efekt. 
 • Pomáhá nalézt vnitřní mír a klidu. Zaměření pozornosti na přítomnost má revitalizační a ozdravující účinky. Relaxační techniky power jógy snižují srdeční frekvenci a krevní tlak, což má pozitivní vliv na nervovou soustavu. 
 • Zlepšuje koncentraci. Výživa těla, snížení úsilí, hledání stability, vědomí dechu, koordinace pohybu s dechem a pozorování myšlenek – to vše vyžaduje neustálou pozornost, která zjemní cítění a vědomí těla.
 • Kultivuje pozitivní energii. Často ztrácíte energii negativním myšlením. Prožitky, soudy, porovnávání atd. jsou častými příčinami ztráty energie. Power jóga učí odpoutat se od nich a zaměřit pozornost na pozitivní myšlenky. Power jóga je mocný zdroj pozitivní energie. 
 • Může pomoci při hledání cesty ke spiritualitě.  Power jóga je fyzický i mentální trénink. Při hlubším studiu jógy dochází k nalezení odpovědí na existenciální otázky typu: „Kdo jsem“, „Kam jdu“, „Jaký je můj úkol“… Vytváří, nebo lépe řečeno obnovuje spojení člověka s universem.  
Powerjóga v penzionu Uko Powerjóga v penzionu Uko Powerjóga v penzionu Uko

facebook